ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ НА КОРОНАВІРУСНУ ІНФЕКЦІЮ COVID-19

 

 

ПРОФІЛАКТИКА ІНФІКУВАННЯ ТА ПОШИРЕННЯ КОРОНАВІРУСУ

.

Наразі в Україіні триває вакцинація від коронавірусу декількома видами вакцин. Розглянемо детальніше кожну з них.

AstraZeneca

AstraZeneca (Covishield, SKBio) індійського, корейського та італійського виробництва — це векторна вакцина, яку розробив Оксфордський університет та британсько-шведська компанія AstraZeneca. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 12 тижнів. Першу і другу дозу можна отримати вакциною AstraZeneca, виробленою на різних майданчиках. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання.

Ефективність — 81,3% після двох стандартних доз, введених з інтервалом 12 тижнів або довше.

Coronavac

CoronaVac/Sinovac Biotech — це інактивована вакцина, розроблена китайським фармацевтичним підприємством Sinovac Biotech. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 14-28 днів Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання. Ця вакцина містить у своєму складі інактивований вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. Схоже працюють вакцини проти поліомієліту, грипу.Вакцину Sinovac Biotech водять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 14-28 днів.

Moderna

Moderna — це мРНК-вакцина, розроблена американською фармацевтичною компанією Moderna. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання. Вакцина зберігається у вигляді замороженої суспензії при –25 ºC до –15 ºC у багатодозовому флаконі. Флакони можна зберігати в холодильнику при температурі 2–8°C протягом 30 днів.Вакцину Moderna від COVID-19 вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів.

Comirnaty

Comirnaty/Pfizer-BioNTech — це мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 21 день. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання. Вакцину Pfizer BioNTech від COVID-19 вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 21 день.

.

 

Новий COVID-протокол для закладів освіти

.


Як правильно мити руки?

У разі проведення протиепідемічних заходів (епідемії, пандемії, умови введення карантину і т.д.) існує чітка інструкція по деконтамінації рук, відкритих ділянок тіла, робочих поверхонь, приміщень.

ДЕКОНТАМІНАЦІЯ - процес знищення мікроорганізмів з метою забезпечення інфекційної безпеки.

Звичайне миття рук

Миття рук, які помірно забруднені, здійснюється звичайним милом і водою (антисептики не застосовуються). Метою звичайного миття рук є видалення бруду і зниження кількості бактерій, що знаходяться на шкірі. Звичайне миття рук обов'язково потрібно перед приготуванням їжі, перед їжею, після відвідування туалету, перед і після догляду за пацієнтом, у всіх випадках, коли руки явно забруднені.

Ретельне миття рук з миючим засобом видаляє з поверхні рук до 99% транзиторних мікроорганізмів. При цьому дуже важливо дотримуватися певної техніки миття рук, оскільки спеціальними дослідженнями доведено, що при формальному митті рук залишаються забрудненими кінчики пальців і їх внутрішні поверхні.

Правила обробки рук:

Руки намилюються, потім ополіскуються теплою проточною водою і все повторюється заново декілька разів. Вважається, що при першому намилюванні і обполіскуванні теплою водою мікроби змиваються з шкіри рук. Під впливом теплої води і самомасажу пори шкіри відкриваються, тому при повторному намилюванні і обполіскуванні змиваються мікроби з розкритих пор.

Тепла вода сприяє більш ефективному впливу антисептика або мила, в той час як гаряча вода видаляє з поверхні рук захисний жировий шар. У зв'язку з цим слід уникати вживання занадто гарячої води для миття рук.

ПОСЛІДОВНІСТЬ РУХІВ:

  1. Потирати одну об іншу долоню зворотно-поступальними рухами.
  2. Правою долонею розтирати тильну поверхню лівої кисті. Поміняти руки.
  3. З'єднати міжпальцеві проміжки пальців рук, терти внутрішні поверхні пальців рухами вгору і вниз.
  4. З'єднати пальці в "замок", тильною стороною зігнутих пальців розтирати долоню іншої руки.
  5. Охопити великий палець лівої кисті великим і вказівним пальцями правої кисті та проводити обертальне тертя. Повторити на зап'ясті. Поміняти руки.
  6. Круговим рухом терти долоню лівої кисті кінчиками пальців правої руки. Поміняти руки.
  7. Кожен рух повторюється не менше 5 разів. Обробка рук здійснюється від 30 секунд до 1 хвилини.

.

/Files/photogallery/9364/IMG-5a8b8e86fa6ddaa708aacf479c5f1386-V.jpg

Може бути тільки нежить: які симптоми коронавірусу у дітей, і на що звертати увагу

За словами лікарки-інфекціоністки, у дітей практично ті ж симптоми, що й у дорослих, проте зазвичай COVID-19 має легкий перебіг.

Під час пандемії вберегти свою дитину від коронавірусної інфекції для батьків завдання вельми складне, особливо якщо їхнє чадо відвідує дитячий садок або школу. Тут неминучі контакти з іншими дітьми, а отже від інфікування коронавірусом ніхто не застрахований.

Які перші симптоми захворювання, і що робити, якщо ви запідозрили у своєї дитини COVID-19, розповіла дитяча інфекціоністка з Кривого Рогу, лікарка вищої категорії Світлана Куніцина.

Як каже Світлана Куніцина, в період епідемії будь-які прояви якогось респіраторного захворювання потенційно повинні розглядатися, як можлива коронавірусна інфекція. Якщо у людини невелика або висока температура, є кашель, або нежить, то не можна виключати, що це може бути COVID-19. Тому що форми цього захворювання бувають абсолютно різні, від безсимптомних до середньої тяжкості і тяжких.

"Не скажу відсоток, але є такі публікації, де йдеться, що до 80% випадків інфікування коронавірусом — це стерті, безсимптомні або легкі форми, і близько 20% — протікають в середньо важкій і важкій формах. Якщо є якісь симптоми типу ГРЗ, вони на тлі епідемії звичайно ж повинні розцінюватися як потенційно можлива коронавірусна інфекція. Це — одне. Друге, ми розуміємо, що наявність пандемії не виключає можливість захворювання іншими респіраторними інфекціями вірусними або бактеріальними. У когось є симптоми, характерні не тільки, але в основному для цього захворювання — гавкаючий кашель. Для коронавірусу дуже специфічний симптом це — втрата нюху. Насправді, ні за жодних інших респіраторних захворювань цей симптом особливо не спостерігається. Це - специфічний симптом", — розповідає лікарка.

Інфекціоністка каже, що для будь-якого респіраторного захворювання характерні симптоми: підвищення температури, біль у горлі, кашель, нежить.

"Одразу говорили, що нежитю під час коронавірусу немає, а зараз ми бачимо, що це один з основних симптомів. Наявність нежитю не виключає можливості наявності коронавирусної інфекції. Кашель — він може бути, а може і не бути. Температура теж може бути різною від нормальної до гіпервисокої. Також присутня слабкість стомлюваність, сонливість. Навіть починається хвороба з того, що людина відчуває незрозумілу невмотивовану іншими причинами слабкість", — говорить Світлана Куніцина.

За словами дитячої інфекціоністки, у дітей практично ті ж симптоми, що і у дорослих. "У дітей хвороба перебігає з підвищеною температурою у трьох чвертях випадків, які зареєстровані, кашель присутній також у 60% хворих. Але у дітей, на відміну від дорослих, є відмінні симптоми — це блювота і понос. Акцент на тому, що все-таки діти хворіють легше, і ті важкі прояви у вигляді погіршення дихання, відчуття нестачі повітря, висока лихоманка — такі симптоми у них більш рідкісні. Коронавірус у дітей проходить найчастіше як середньої тяжкості ГРЗ", — розповідає ТСН.ua дитяча інфекціоністка.

Якщо ж батьки запідозрили у дитини коронавірус, медики радять не займатися самолікуванням, а звернутися за консультацією до фахівця.

"Як я вже говорила, під час пандемії наявність всіх інших респіраторних хвороб не виключається. У дитини підвищується температура і з'являється кашель. Природно, батьки звертаються до лікаря. Я хочу сказати що дітям, поки вони ходять до школи або садка і не мають контакт з підтвердженим випадком коронавірусу, навряд чи лікарі порекомендують пройти обстеження на коронавірусну інфекцію. У моєї знайомої дитина пішла в дитячий садок і у неї з'явився всього-на-всього нежить, але на той момент стало відомо, що в дитячому садку виявили випадки коронавірусної інфекції, і обстеження у нього підтвердило коронавірус. Якби в цьому дитячому садку у когось з працівників не було підтвердженого COVID-19, то навряд чи б цю дитину хтось обстежив. Я як інфекціоніст, якби наші фінансові можливості дозволяли, рекомендувала б обстежити на COVI -19 методом ПЛР кожен випадок респіраторного захворювання. Це — дороге задоволення, і звичайно ж, в нашій країні це неможливо, а за гроші не кожен дозволить собі навіть один раз за епідемію зробити такий аналіз. Що робити, однозначно — звертатися до лікаря, показати дитину, і вже нехай лікар ухвалює рішення, обстежити її чи ні ", — говорить інфекціоністка.

Нагадаємо, раніше лікарка розповіла, що перебіг коронавірусу у кожної людини може бути різним. У когось з'являється висока температура, а у когось вона ледве сягає 37,2, у когось болить горло, мучить сильний кашель, а у когось виникає єдиний симптом COVID-19 — нежить.

/Files/photogallery/9364/FB_IMG_15992948331181281.jpg

5 РЕЧЕЙ ПРО КОРОНАВІРУС, ЯКІ ПОТРІБНО ЗНАТИ БАТЬКАМ

/Files/images/grigorova/5e6a5c3589391829235565.png

Сайт МОН України


«Дізнайся про свою суперсилу»: інформаційна кампанія для дітей щодо коронавірусу

МОЗ України та телеканал ПЛЮС ПЛЮС створили інформаційні ролики та постери для наймолодших українців із простими заходами безпеки проти коронавірусу. У відео популярні анімовані персонажі закликають слухатися порад дорослих і самим допомогти їм.

«Ти можеш озброїтися проти вірусу. Не торкайся очей, носа та рота немитими руками. Мий руки з милом перед їжею та після прогулянки. Поки миєш, рахуй до тридцяти – тоді руки точно будуть чистими! Їж лише приготовану дорослими їжу. До людей, які кашляють, чхають або мають нежить не підходь ближче, ніж на три кроки. А якщо погано почуваєшся - одразу скажи про це дорослим. Чим раніше почнеш лікуватися- тим швидше одужаєш», - розповідають герої у ролику.

Завантажити матеріал можна за цим посиланням

 

 

 

/Files/images/ohrana_truda/covid19_all_in_one.jpg

ЗБІРНИК НОРМАТИВНИХ ДОКУМЕНТІВ щодо роботи закладів освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)

ПОСТАНОВА від 22 серпня 2020 року N 50 Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв'язку поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)

Освіта для здоров'я

Що треба знати про новий коронавірус?(Відповіді на основні запитання про COVID-19 – захворювання, викликане новим коронавірусом)

Поради для захисту від нової коронавірусної інфекції

Практичні поради для розмов з дітьми, щоб заспокоїти та захистити їх

5 речей про коронавірус, які потрібно знати батькам

Пам'ятки та макети для друку

Постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19»

Наказ МОН України від 16.03.2020 № 406 "Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронаврусу COVID-19"

Лист МОН України від 11.03.2020 № 1/9-154"Щодо запровадження карантину для усіх типів закладів освіти"

Наказ ДО ХМР від 17.03.2020 № 55"Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронавірусу COVID-19"

Наказ від 17.03.2020 №60"Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронавірусу COVID-19"

План заходів УОА адміністрації Шевченківського району ХМР, ЗДО, ЗЗСО та ЗПО Шевченківського району м. Харкова щодо запобігання, розповсюдження та профілактики захворюваності на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом 2019-nCoV

Наказ від 16.03.20 №50 Про організаційні заходи щодо запобігання коронавірусу в школі

План заходів ХЗОШ №131 щодо запобігання, розповсюдження та профілактики захворюваності на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом 2019-nCoV

/Files/images/COVID_-_2019/COVID-19-1.jpg/Files/images/COVID_-_2019/COVID-19-2.jpg

/Files/images/COVID_-_2019/COVID-19-3.jpg /Files/images/COVID_-_2019/IMG-09e2f5fbbaa63a8f57ab0414a84b0c3a-V.jpg

/Files/images/COVID_-_2019/IMG-143cb6227ea6bfed110f80400f30aeb0-V.jpg /Files/images/COVID_-_2019/IMG-8a9c79cbf582b86bad535b73061577c2-V.jpg

/Files/images/COVID_-_2019/IMG-9790ea5aff91ea17b3cb0511e6e9d98b-V.jpg /Files/images/COVID_-_2019/IMG-9797c6192214778bb7009364626366fc-V.jpg

/Files/images/COVID_-_2019/IMG-fb2d43bbbedc1e454d4b623391f8b6a1-V.jpg /Files/images/COVID_-_2019/IMG-fc00e0a59dcd21d0da5508a2465d8903-V.jpg

Догляд вдома