ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ НА КОРОНАВІРУСНУ ІНФЕКЦІЮ COVID-19
ПРОФІЛАКТИКА ІНФІКУВАННЯ ТА ПОШИРЕННЯ КОРОНАВІРУСУ
.
Наразі в Україіні триває вакцинація від коронавірусу декількома видами вакцин. Розглянемо детальніше кожну з них.
AstraZeneca
AstraZeneca (Covishield, SKBio) індійського, корейського та італійського виробництва — це векторна вакцина, яку розробив Оксфордський університет та британсько-шведська компанія AstraZeneca. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 12 тижнів. Першу і другу дозу можна отримати вакциною AstraZeneca, виробленою на різних майданчиках. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання.
Ефективність — 81,3% після двох стандартних доз, введених з інтервалом 12 тижнів або довше.
Coronavac
CoronaVac/Sinovac Biotech — це інактивована вакцина, розроблена китайським фармацевтичним підприємством Sinovac Biotech. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 14-28 днів Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання. Ця вакцина містить у своєму складі інактивований вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. Схоже працюють вакцини проти поліомієліту, грипу.Вакцину Sinovac Biotech водять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 14-28 днів.
Moderna
Moderna — це мРНК-вакцина, розроблена американською фармацевтичною компанією Moderna. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання. Вакцина зберігається у вигляді замороженої суспензії при –25 ºC до –15 ºC у багатодозовому флаконі. Флакони можна зберігати в холодильнику при температурі 2–8°C протягом 30 днів.Вакцину Moderna від COVID-19 вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів.
Comirnaty
Comirnaty/Pfizer-BioNTech — це мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 21 день. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання. Вакцину Pfizer BioNTech від COVID-19 вводять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 21 день.
.
Новий COVID-протокол для закладів освіти
.
Як правильно мити руки?
У разі проведення протиепідемічних заходів (епідемії, пандемії, умови введення карантину і т.д.) існує чітка інструкція по деконтамінації рук, відкритих ділянок тіла, робочих поверхонь, приміщень.
ДЕКОНТАМІНАЦІЯ - процес знищення мікроорганізмів з метою забезпечення інфекційної безпеки.
Звичайне миття рук
Миття рук, які помірно забруднені, здійснюється звичайним милом і водою (антисептики не застосовуються). Метою звичайного миття рук є видалення бруду і зниження кількості бактерій, що знаходяться на шкірі. Звичайне миття рук обов'язково потрібно перед приготуванням їжі, перед їжею, після відвідування туалету, перед і після догляду за пацієнтом, у всіх випадках, коли руки явно забруднені.
Ретельне миття рук з миючим засобом видаляє з поверхні рук до 99% транзиторних мікроорганізмів. При цьому дуже важливо дотримуватися певної техніки миття рук, оскільки спеціальними дослідженнями доведено, що при формальному митті рук залишаються забрудненими кінчики пальців і їх внутрішні поверхні.
Правила обробки рук:
Руки намилюються, потім ополіскуються теплою проточною водою і все повторюється заново декілька разів. Вважається, що при першому намилюванні і обполіскуванні теплою водою мікроби змиваються з шкіри рук. Під впливом теплої води і самомасажу пори шкіри відкриваються, тому при повторному намилюванні і обполіскуванні змиваються мікроби з розкритих пор.
Тепла вода сприяє більш ефективному впливу антисептика або мила, в той час як гаряча вода видаляє з поверхні рук захисний жировий шар. У зв'язку з цим слід уникати вживання занадто гарячої води для миття рук.
ПОСЛІДОВНІСТЬ РУХІВ:
.
Може бути тільки нежить: які симптоми коронавірусу у дітей, і на що звертати увагу
За словами лікарки-інфекціоністки, у дітей практично ті ж симптоми, що й у дорослих, проте зазвичай COVID-19 має легкий перебіг.
Під час пандемії вберегти свою дитину від коронавірусної інфекції для батьків завдання вельми складне, особливо якщо їхнє чадо відвідує дитячий садок або школу. Тут неминучі контакти з іншими дітьми, а отже від інфікування коронавірусом ніхто не застрахований.
Які перші симптоми захворювання, і що робити, якщо ви запідозрили у своєї дитини COVID-19, розповіла дитяча інфекціоністка з Кривого Рогу, лікарка вищої категорії Світлана Куніцина.
Як каже Світлана Куніцина, в період епідемії будь-які прояви якогось респіраторного захворювання потенційно повинні розглядатися, як можлива коронавірусна інфекція. Якщо у людини невелика або висока температура, є кашель, або нежить, то не можна виключати, що це може бути COVID-19. Тому що форми цього захворювання бувають абсолютно різні, від безсимптомних до середньої тяжкості і тяжких.
"Не скажу відсоток, але є такі публікації, де йдеться, що до 80% випадків інфікування коронавірусом — це стерті, безсимптомні або легкі форми, і близько 20% — протікають в середньо важкій і важкій формах. Якщо є якісь симптоми типу ГРЗ, вони на тлі епідемії звичайно ж повинні розцінюватися як потенційно можлива коронавірусна інфекція. Це — одне. Друге, ми розуміємо, що наявність пандемії не виключає можливість захворювання іншими респіраторними інфекціями вірусними або бактеріальними. У когось є симптоми, характерні не тільки, але в основному для цього захворювання — гавкаючий кашель. Для коронавірусу дуже специфічний симптом це — втрата нюху. Насправді, ні за жодних інших респіраторних захворювань цей симптом особливо не спостерігається. Це - специфічний симптом", — розповідає лікарка.
Інфекціоністка каже, що для будь-якого респіраторного захворювання характерні симптоми: підвищення температури, біль у горлі, кашель, нежить.
"Одразу говорили, що нежитю під час коронавірусу немає, а зараз ми бачимо, що це один з основних симптомів. Наявність нежитю не виключає можливості наявності коронавирусної інфекції. Кашель — він може бути, а може і не бути. Температура теж може бути різною від нормальної до гіпервисокої. Також присутня слабкість стомлюваність, сонливість. Навіть починається хвороба з того, що людина відчуває незрозумілу невмотивовану іншими причинами слабкість", — говорить Світлана Куніцина.
За словами дитячої інфекціоністки, у дітей практично ті ж симптоми, що і у дорослих. "У дітей хвороба перебігає з підвищеною температурою у трьох чвертях випадків, які зареєстровані, кашель присутній також у 60% хворих. Але у дітей, на відміну від дорослих, є відмінні симптоми — це блювота і понос. Акцент на тому, що все-таки діти хворіють легше, і ті важкі прояви у вигляді погіршення дихання, відчуття нестачі повітря, висока лихоманка — такі симптоми у них більш рідкісні. Коронавірус у дітей проходить найчастіше як середньої тяжкості ГРЗ", — розповідає ТСН.ua дитяча інфекціоністка.
Якщо ж батьки запідозрили у дитини коронавірус, медики радять не займатися самолікуванням, а звернутися за консультацією до фахівця.
"Як я вже говорила, під час пандемії наявність всіх інших респіраторних хвороб не виключається. У дитини підвищується температура і з'являється кашель. Природно, батьки звертаються до лікаря. Я хочу сказати що дітям, поки вони ходять до школи або садка і не мають контакт з підтвердженим випадком коронавірусу, навряд чи лікарі порекомендують пройти обстеження на коронавірусну інфекцію. У моєї знайомої дитина пішла в дитячий садок і у неї з'явився всього-на-всього нежить, але на той момент стало відомо, що в дитячому садку виявили випадки коронавірусної інфекції, і обстеження у нього підтвердило коронавірус. Якби в цьому дитячому садку у когось з працівників не було підтвердженого COVID-19, то навряд чи б цю дитину хтось обстежив. Я як інфекціоніст, якби наші фінансові можливості дозволяли, рекомендувала б обстежити на COVI -19 методом ПЛР кожен випадок респіраторного захворювання. Це — дороге задоволення, і звичайно ж, в нашій країні це неможливо, а за гроші не кожен дозволить собі навіть один раз за епідемію зробити такий аналіз. Що робити, однозначно — звертатися до лікаря, показати дитину, і вже нехай лікар ухвалює рішення, обстежити її чи ні ", — говорить інфекціоністка.
Нагадаємо, раніше лікарка розповіла, що перебіг коронавірусу у кожної людини може бути різним. У когось з'являється висока температура, а у когось вона ледве сягає 37,2, у когось болить горло, мучить сильний кашель, а у когось виникає єдиний симптом COVID-19 — нежить.
5 РЕЧЕЙ ПРО КОРОНАВІРУС, ЯКІ ПОТРІБНО ЗНАТИ БАТЬКАМ
Сайт МОН України
«Дізнайся про свою суперсилу»: інформаційна кампанія для дітей щодо коронавірусу
МОЗ України та телеканал ПЛЮС ПЛЮС створили інформаційні ролики та постери для наймолодших українців із простими заходами безпеки проти коронавірусу. У відео популярні анімовані персонажі закликають слухатися порад дорослих і самим допомогти їм.
«Ти можеш озброїтися проти вірусу. Не торкайся очей, носа та рота немитими руками. Мий руки з милом перед їжею та після прогулянки. Поки миєш, рахуй до тридцяти – тоді руки точно будуть чистими! Їж лише приготовану дорослими їжу. До людей, які кашляють, чхають або мають нежить не підходь ближче, ніж на три кроки. А якщо погано почуваєшся - одразу скажи про це дорослим. Чим раніше почнеш лікуватися- тим швидше одужаєш», - розповідають герої у ролику.
Завантажити матеріал можна за цим посиланням
ЗБІРНИК НОРМАТИВНИХ ДОКУМЕНТІВ щодо роботи закладів освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)
ПОСТАНОВА від 22 серпня 2020 року N 50 Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв'язку поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)
Освіта для здоров'я
Що треба знати про новий коронавірус?(Відповіді на основні запитання про COVID-19 – захворювання, викликане новим коронавірусом)
Поради для захисту від нової коронавірусної інфекції
Практичні поради для розмов з дітьми, щоб заспокоїти та захистити їх
5 речей про коронавірус, які потрібно знати батькам
Пам'ятки та макети для друку
Постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19»
Наказ МОН України від 16.03.2020 № 406 "Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронаврусу COVID-19"
Лист МОН України від 11.03.2020 № 1/9-154"Щодо запровадження карантину для усіх типів закладів освіти"
Наказ ДО ХМР від 17.03.2020 № 55"Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронавірусу COVID-19"
Наказ від 17.03.2020 №60"Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронавірусу COVID-19"
План заходів УОА адміністрації Шевченківського району ХМР, ЗДО, ЗЗСО та ЗПО Шевченківського району м. Харкова щодо запобігання, розповсюдження та профілактики захворюваності на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом 2019-nCoV
Наказ від 16.03.20 №50 Про організаційні заходи щодо запобігання коронавірусу в школі
План заходів ХЗОШ №131 щодо запобігання, розповсюдження та профілактики захворюваності на гостру респіраторну хворобу, спричинену коронавірусом 2019-nCoV
Догляд вдома